TANEČNÍ INSCENACE ROKU 2012 / CENA PRO TANEČNICI ROKU 2012

Tanečně-hudební projekt skupiny VerTeDance pro čtyři tanečnice (Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová, Helena Arenbergerová, Lucia Kašiarová) vznikl ve spolupráci s hudební skupinou ZRNÍ a slovenským tanečníkem Peterem Jaškem (Les SlovaKs).

Strach obnažit se čistým řezem. Fascinace skrytou krásou. Fascinace silou přetvářky. Snaha dojít naplnění tam, kde chybí dno.

Odhalit se, obnažit se, svléct se, odkrýt svoje city, dotknout se svého těla, přiblížit se nitru. Co z toho je skutečně nebezpečné a naplněné rizikem?

Inscenace Kolik váží vaše touha? zkoumá otázku, zda vysvlečením se skutečně odhalujeme sebe sama, svoji podstatu a své tužby a zda je v tomto smyslu nahota vůbec nutná a potřebná. Hranice lidské totožnosti obkružuje vše, co lze nazvat niterným, strachem, tužbou, zranitelností, ale hlavně ukazuje, že nahota se stává tématem i v momentech, kdy je zamlčena. Je bezpečné se této hranici přibližovat za účelem důkladného prozkoumání? Terén kolem této meze je značně proměnlivý, nebezpečný, nejistý a plný pastí. Vstoupit na něj je sice nutné, ale není z něj návratu bez proměny.

Námět, choreografie a interpretace: Veronika Knytlová, Tereza Ondrová, Helena Arenbergerová, Lucia Kašiarová
Pohybová spolupráce: Peter Jaško
Režijní spolupráce: Petra Tejnorová
Dramaturgická spolupráce: Lukáš Jiřička
Hudba: kapela ZRNÍ
Světelný design: Pavel Kotlík
Scéna, kostýmy: Máša Černíková
Produkce: Markéta Faustová
Délka: 50 minut

Podpořili: Ministerstvo kultury, Magistrát hl.m.Prahy, Nadace Život Umělce, Metrostav a.s.

Z recenzí:

„Kolik váží vaše touha“ je romanticky znějící titul apelativní performance, která ironizuje výše popsaný – médii a reklamou hutně prosazovaný – image současných mužů a žen. Žena se tu ukáže v mnoha trapných variantách např. jako vypatlaná, značkami posedlá Nána, která mluví trochu jako splašený robot, je drzá, aktivní, asertivní – prostě na zabití (Veronika Kotlíková), pohybově rychlá, aerobická, bez reakce na bolest a bez citu ke svému tělu – její partner(ka) s ní hnusně smýká wrestlingovými hmaty, mrská s ní o podlahu, nestydatě ji ošahává … a ona jakoby nic nechápala, jako by se jí to netýkalo, úplná guma.

Jsou tu i další typy – nejvýraznější pravděpodobně sex dance girl v podání Heleny Arenbergerové. Její velké číslo patří k vrcholům choreografie a kvalitou ironie k tomu nejlepšímu, co jsem na toto téma kdy u nás viděla. Drive s jakým tančí v podprdě a zlatých upnutých boxerkách je legrační už sám o sobě, když ještě tu a tam naznačí jaká je to dřina, co všechno při tom bolí, pustí trochu víc páry do klišovitých gest – cenění zubů, rozhození vlasů – válíte se smíchy. Nutno podotknout, že Arenbergerová většinu této části choreografie tančí s podporou dalších „sboristek“, takže jejich sexy dance vynikne v násobku…“
Jana Návratová, Taneční zóna

„Výrazově i pohybově opět v této top skupině profesionálních tanečnic chvilkami vynikala Helena Arenbergerová, která svým přirozeným projevem a šmrncovním pohybem dokázala přitáhnout nejedno oko diváka. Ostatní tanečnice však ve svých rolích nejsou ani o zrnko soli méně zajímavější… S interpretkami se to pere, kalhoty si sundají do půl zadku, aby si je za chvíli zase oblékly a vysvlékl si je někdo jiný. Jednotlivé motivy si přehazují jako horký brambor, který v každé zanechá jinou zkušenost. Bojují spolu i proti sobě. Jsou samy se sebou i samy za sebe v kolektivu. Kde se nechávají unášet na vlnách orgasmu. Ztrapňují se, aby se z té potupy oklepaly, posílilo je to a šly hrdě dál. Nebo jen skrývají ženskou rivalitu a žárlivost? Ublížení a něžnost jsou staveny do kontrastu. Kolik váží vaše touha? chce vlastně trochu provokovat, trochu pobavit, trochu upozornit na otázky autoerotiky a s ní spojené sešněrovanosti, trochu snít a trochu se prát.“
Taneční aktuality, Lucie Břinková, 28. 12. 2011

Jak se v Ponci vážila touha „Tanec zůstává pouze prostředkem vyjádření k jasného cíle. Tanečnice sice nepředvádí pozice hodné akrobatů, ale o to více přichází na řadu mimika a ostatní výrazové prostředky.“
Studentpoint, Veronika Steffanová, 16. 12., Kolik váží vaše touha?