Taneční představení o ženě mezi kovbojema v prázdný stepi divokýho západu.

Inspirací pro toto představení byla stepní krajina rozprostírající se kolem motelu v Utahu.
Pusto, pumpa, občas kovboj, kůň či kráva.

Choreografka Halka Je Třešňáková si realizací představení plní sen ze svého dětství, kdy milovala kovbojky.

Jak se zbavit neustálé kontroly a hlídkování nebezpečného okolí? Jediným únikem je požití omamné látky. V postavě „Hrdinky“ se postupně odkrývají dvě polohy. Silová, s hroší kůží, kterou se musí presentovat navenek. A druhá, ženská, impulsům světa se poddávající.

Výchozí inspirací Heroin West jsou velmi konkrétní obrazy známé z westernů, které autorky hodlají dovést do fyzického extrému: square dance v přeplněném saloonu, tasení zbraně, žvýkání tabáku, fyzická práce s koltem u pasu, opojení alkoholem, jízda na koni, klobouk na hlavě.Lascivnost, jemnost, svůdnost ženy se střídá s její obrannou agresivitou v macho světě divokého západu. Externí vulgárnost a sprostota jsou důležitým motivem pro základní projev tanečnice, který kontrastuje s jejím vnitřním prožitkem. Plastičnost a měkkost těla v momentech vzdávání se je v opozici s rychlým zbystřením při spatření neviditelného nepřítele. Společníkem tanečnice se stává kůň a tajemný muž. Ondřej Skala, jeho kytara a nekompromisní projev jsou nečekaným překvapením.

Režie, choreografie: Halka Třešňáková
Spoluautorka a tanečnice: Veronika Knytlová
Hudba, zvuk:  Ondřej Skala
Scéna: Paulína Skavová
Asistent scénografie: Rastislav Jacko
Light design: František Fabián
Produkce: VerTeDance, danceWATCH / Karolína Hejnová
Koprodukce: Palác Akropolis, SE.S.TA.
Za podpory: MKČR, MHMP, International Visegrad Fund, ALT@RT/Studio ALTA, Palác Akropolis, Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA, Truc Sphérique/Stanica Žilina

O Halce Třešňákové

Herečka, performerka, choreografka a výrazná osobnost české alternativní divadelní scény. Absolvovala Katedru nonverbálního divadla a komedie HAMU u prof. Ctibora Turby, na jehož slavném představení „Hanging Man“ (1997) se interpretačně i autorsky podílela. Začínala v divadle Alfred ve dvoře, působí v Roxy/NoD, MeetFactory, na Nové scéně ND nebo s Divadlem Vosto5. S řadou divadelních souborů spolupracuje jako pohybová poradkyně a choreografka, autorsky se podílela na řadě projektů s předními světovými umělci. S dalšími umělkyněmi založila mezinárodní divadelní demokratický kabinet Seconhand Women. Objevuje se také v hraných a dokumentárních filmech nebo v politicko-satirickém seriálu Kancelář Blaník.

work in progress: 29. 9. / 18:00 / Studio ALTA
premiéra: 9.-10. 7. 2017, Korespondance – Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla, Žďár nad Sázavou

 

Foto (work in progress): Maximilien Van Daele, Stanica Žilina