Taneční představení o ženě mezi kovbojema v prázdný stepi divokýho západu.

Inspirací pro toto představení byla stepní krajina rozprostírající se kolem motelu v Utahu.
Pusto, pumpa, občas kovboj, kůň či kráva.

Choreografka Halka Je Třešňáková si realizací představení plní sen ze svého dětství, kdy milovala kovbojky.

Jak se zbavit neustálé kontroly a hlídkování nebezpečného okolí? Jediným únikem je požití omamné látky. V postavě „Hrdinky“ se postupně odkrývají dvě polohy. Silová, s hroší kůží, kterou se musí presentovat navenek. A druhá, ženská, impulsům světa se poddávající.

Výchozí inspirací Heroin West jsou velmi konkrétní obrazy známé z westernů, které autorky hodlají dovést do fyzického extrému: square dance v přeplněném saloonu, tasení zbraně, žvýkání tabáku, fyzická práce s koltem u pasu, opojení alkoholem, jízda na koni, klobouk na hlavě.Lascivnost, jemnost, svůdnost ženy se střídá s její obrannou agresivitou v macho světě divokého západu. Externí vulgárnost a sprostota jsou důležitým motivem pro základní projev tanečnice, který kontrastuje s jejím vnitřním prožitkem. Plastičnost a měkkost těla v momentech vzdávání se je v opozici s rychlým zbystřením při spatření neviditelného nepřítele.

Režie, choreografie: Halka Třešňáková
Spoluautorka a tanečnice: Veronika Knytlová
Zvuk-hudba:  Ondřej Skala
Scéna: Paulína Skávová
Light design: František Fabián
Produkce: Lucie Nováková
Za podpory: MKČR, MHMP, International Visegrad Fund, ALT@RT/Studio ALTA, Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA, Truc Sphérique/Stanica Žilina

O Halce Třešňákové

Absolvovala katedru nonverbálního a komediálního divadla u prof. Ctibora Turby. Pracuje v České republice a Německu. Interpretačně i autorsky se podílela na slavném představení Ctibora Turby „Hanging Man“ (1997), dále představeních souboru Jednotka: „Prostřeno k prasknutí“; „Život Fanty Zije“ (1999); „Pasažér“ (2001); „Mluviči“. Experimentální představení „Oblékla jsem se a jedla“ uvedla ve svém vlastním bytě. V roce 2002 měla premiéru její inscenace pro tři muže „Já vím, kdo jsi“, která vznikla na základě tvůrčí dílny.

work in progress: 29. 9. / 18:00 / Studio ALTA
premiéra: 9. 7. 2017, Korespondance – Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla, Žďár nad Sázavou

 

Foto: Maximilien Van Daele, Stanica Žilina