Taneční skupina VerTeDance vznikla v roce 2004 jako trio tvořené tanečnicemi a choreografkami Veronikou Knytlovou a Terezou Ondrovou a světelným designérem Pavlem Kotlíkem. Za 14 let existence vytvořili VerTeDance téměř 20 projektů a spolupracovali s množstvím výrazných tanečních osobností české i zahraniční scény.

Soubor je držitelem mnoha ocenění, mimo jiné ceny pro Tanečnici roku (2010, 2017), ceny za Nejlepší světelný design (2012, 2014 a 2017) či Ceny divadelních novin (2012, 2014).

VerTeDance jsou jedinou českou skupinou, která získala třikrát nejprestižnější ocenění v oblasti současného tance – cenu za Taneční inscenaci roku, a to v roce 2005 (Tichomluva), 2012 (Kolik váží vaše touha?) a 2014 (KOREKCE).

V roce 2015 byla VerTeDance udělena cena BE Audience Award 2015 a Mess Festival Award 2015 v rámci BE festivalu v Birminghamu a prestižní ocenění Herald Angel Award 2015 na Fringe festivalu v Edinburghu za inscenaci Korekce.

 

Tereza Ondrová

Veronika Knytlová

Karolína Hejnová

Hosté

Andrea Švandová

Tereza Ondrová

Tereza Ondrová (1981) je tanečnice, která po absolvování oboru taneční pedagogika na HAMU, založila v roce 2004 spolek VerTeDance, ve kterém vzniklo přes 20 tanečních inscenací.

Například „Tichomluva“ (Cena za objev v tanci 2005), „Kolik váží vaše touha?“ (Taneční inscenace roku 2012, režie Petra Tejnorová), „Korekce“ (Taneční inscenace roku 2014, rež. Jiří Havelka) nebo „Případy doktora Toureta“ – sólo paní Vltavská (Tanečnice roku 2010, rež. Anna Polívková) atd.

Od roku 2012 spolupracuje s Petrem Šavelem, společně vytvořili dva duety. První „Boys Who Like To Play With Dolls“ – ocenění – Total Theatre Award Nomination, Amnesty International – Freedom of Expression Award 2015, Priority Companies List 2014 sítě Aerowaves, nominace na taneční inscenaci roku 2014, nominace na cenu Tanečník/ tanečnice roku 2014. A druhý „As Long As Holding Hands“ – premiéra na festivalu Tancec Praha 2015.

Od roku 2016 intenzivně spolupracuje s režisérkou Petrou Tejnorovou, se kterou společně vytvořily projekty „You are here“ (2016) – nominace na inscenaci roku 2017, „Nothing Sad“ (2017) a „Pojďme na tanec!“ (2017) a dokumentární film „Haló, je tam někdo?“ (2017) – premiéra v rámci festivalu Tanec Praha.

Od roku 2016 vyučuje na DAMU a příležitostně na HAMU.

Veronika Knytlová

Tanečnice, choreografka, pedagožka

Tancem se zabývá od dětství, taneční vzdělání získala v dnešním TCP, ale především účastí na nejrůznějších workshopech a seminářích u nás i v zahraničí. Absolvovala na Pedf UK, dva roky studovala na FA ČVUT. Jako interpreteka spolupracovala s výraznými choreografy i režiséry české (Jan Kodet, Petr Tyc, Anna Polívková, Petra Tejnorová, Jiří Havelka, a další) i zahraniční scény (Peter Mika, Olga Cobos, Tomas Steyaert, Charlotta Ofverholm, a další). Společně s Terezou Ondrovou v roce 2002 vytvořila choreografický debut s názvem Průzor hrdlem a o dva roky později vznikla skupina VerTeDance, v současnosti jedna z nejúspěšnějších tanečních skupin u nás. VerTeDance pravidelně zvou ke spolupráci na svých projektech výrazné osobnosti napříč uměleckým spektrem z celého světa. Za svou práci získali již řadu ocenění.

Karolína Hejnová

Vystudovala filmovou a televizní produkci na pražské FAMU (2011). Je zakládající členkou skupiny ME-SA, která své projekty pravidelně prezentuje na festivalech Aerowaves Spring Forward, TANEC PRAHA, Česká taneční platforma ad. Šestým rokem se podílí na programu, vzdělávacích aktivitách a vizi Studia ALTA, čtvrtým rokem produkčně vede soubor VerTeDance. Působí jako producentka a tanečnice na volné noze, ročně stojí za více než stovkou uvedených představení, z nichž přes polovinu sama tančí, iniciuje vznik různorodých tanečních projektů a všemožně propaguje současný tanec.

Hosté

Martina Hajdyla Lacová

Lucia Kašiarová

Jaro Ondruš

Petr Opavský

Robo Nižník

Soňa Ferienčíková

Marta Trpišovská

Rado Piovarči

Bára Látalová

Jiří Havelka

Zuzan Pitterová

Alena Jančíková

Magdalena Čaprdová

Lukáš Homola

Helena Arenbergerová

 

Clarinet Factory

ZRNÍ

DVA

 

a další

Andrea Švandová

V roce 2011 po zhlédnutí inscenace „Kolik váží vaše touha“ se roztoužila produkčně podílet na projektech vznikající v dílně VerTeDance. Její touha se naplnila v roce 2014, kdy dostala příležitost organizačně vypomáhat při oslavách VerTe 10 let „Toto letí“. Od roku 2015 produkčně zajišťuje kulturní akce holešovického Studia ALTA a ve spolupráci s Karolínou Hejnovou se produkčně podílí na činnosti VerTeDance a dalších nezávislých projektů.